افزایش سرعت سایت : راهنمای جامع بهینه‌سازی و بهبود عملکرد وردپرس
افزایش سرعت سایت

افزایش سرعت سایت : راهنمای جامع بهینه‌سازی و بهبود عملکرد وردپرس

سرعت پایین لود سایت یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران سایت‌های وردپرسی است که بسیاری از وبمستران عزیز درگیر آن هستند و درصدد افزایش سرعت وردپرس نصب شده روی هاستشان هستند. چرا که بالا بودن سرعت لود سایت رضایت کاربران سایت را در پی خواهد داشت و موتورهای جستجو قدرت عمل بیشتری در مرور و بررسی محتویات و همچنین رابطه صمیمانه‌تری با وبسایت شما خواهند داشت. به همین منظور ما بهترین مقاله در زمینه افزایش سرعت سایت را با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

زمانی که سرعت سایت بالا برود خود‌به‌خود فاکتورهای دیگری نیز در سایت بهبود می‌یابد و میزان ماندگاری کاربر در سایت بیشتر میشود و همچنین کاربر قدرت انتخاب بیشتری در انتخاب محصول و مقالات سایت خواهد داشت. حتی اگر مطالب وبسایت شما جذابیت بالایی نداشته باشد خوانندگان وبسایت شما، مجذوب مطالعه دیگر مطالب وبسایت نیز خواهند شد و شما فرصت قدرت‌نمایی بیشتری در جای جای سایت خواهید یافت.

 

چگونه سرعت لود وردپرس را بالا ببریم؟

در این مقاله برای شما عزیزان چند عامل اصلی کمبود سرعت لود سایت‌های وردپرسی را توضیح خواهیم داد که با رعایت این نکات می‌توانید سرعت لود و اجرای بهتری داشته باشید. شما در این آموزش یاد می‌گیرید که در مواقع لزوم چگونه و با انجام چه کارهایی امور مربوط به افزایش سرعت وردپرس را انجام دهید و بدون نیاز به افراد متفرقه کار افزایش سرعت سایت خود را انجام دهید.

هر وبمستری موظف است این روش ها را یاد بگیرد تا در مواقع لزوم بتواند مشکلات و نیازهای وبسایت خود را برطرف نماید چرا که درک آنچه که وب سایت شما را کاهش می دهد، کلید بهبود عملکرد و تصمیم گیری دقیق در درازمدت است.

بالا بردن لود سایت
آموزش افزایش سرعت وبسایت

 

چرا باید سرعت لود سایت خود را بالا ببرید؟

روز به روز بر تعداد سایت‌های جدید افزوده میشود و در این میان رقبای شما قویتر از گذشته ظاهر خواهند شد و درصدد افزایش بازدید و رتبه سایت خود هستند.باید متوجه باشید که زمان بسیار کمی برای نمایش محتوای وبسایت خود و متقاعد کردن آنها به ماندن و خواندن در سایتتان و در نتیجه کسب درآمد دارید.

سایت‌های با سرعت لود پایین این فرصت را با ترک زودهنگام سایت‌شان توسط کاربران از دست می‌دهند و قطعاً نتیجه‌ای جز ورشکستگی عایدشان نخواهد شد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته در سایت‌های گوگل، آمازون و دیگر وبسایت‌های بزرگ هر ۱ ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت میتواند 7٪ نرخ تبدیل، 11٪ نمایش دیگر صفحات سایت و 16٪ رضایت مشتری را کاهش دهد.

بطور خلاصه باید گفت که اگر ترافیک و بازدیدکننده بیشتر و صدالبته درآمد بیشتری میخواهید باید سرعت لود سایت خود را بالا ببرید.

بر همین اساس گوگل نیز یکی از ملاک‌های رتبه‌بندی وبسایت‌ها را همین سرعت لود آنها قرار داده و سایت‌هایی که سرعت اجرای پایین دارند را مجازات نموده و بعضا از نتایج جستجو حذف می‌کند.

افزایش سرعت سایت
دلایل و مزایای افزایش سرعت لود سایت

 

چگونه سرعت وب سایت خود را بررسی کنیم؟

اغلب افراد تازه‌کار اینگونه می‌پندارند که سرعت اجرای سایتشان بسیار عالی است چرا که سرعت لود سایت در سیستم شخصی خودشان مناسب است و نیازی به تغییر ندارد. اما این یک اشتباه بزرگ است زیرا مرورگرهای جدید مانند گوگل کروم وبسایت را در حافظه نهان خود ذخیره می‌کند تا بلافاصله پس از تایپ آدرس سایت بتواند آن را بارگیری نماید.

با این حال، وقتی یک کاربر عادی که برای اولین بار از وب سایت شما بازدید می کند، تجربه مشابهی ندارد.
در حقیقت، کاربران در مکانهای مختلف جغرافیایی تجربه کاملا متفاوت خواهند داشت.

به همین دلیل توصیه می کنیم سرعت وب سایت خود را با استفاده از ابزارهایی مانند Google Page Speed – GTMetrix – Pingdom – WebPagetest تست و بررسی نمایید تا از عملکرد صحیح آن و بالا بودن سرعت لود وبسایت خود مطمئن شوید.

بالا بردن سرعت لود سایت وردپرس
بررسی سرعت لود وبسایت توسط ابزارها و سایت‌های کمکی

 

خرید هاست با کیفیت

کیفیت هاستِ سایت یکی از اصلی‌ترین نکات و دلایل بالا بودن سرعت لود سایت‌ها است. هاست بی‌کیفیت مانع رشد سایت شما خواهد شد و کاربران و همچنین موتورهای جستجو را از سایت شما دور خواهد کرد. بهتر است از همان شروع کار سایت را روی هاست با کیفیت بالا بیاورید و روند رو به رشد سایت را تسریع بخشید.

هر چقدر هاست قدرتمندتری داشته باشید کارایی و عملکرد قالب و افزونه‌های نصب شده روی سایت نیز افزایش خواهد یافت. با جستجو در میان سایت‌هایی که رتبه های بالای موتورهای جستجو را نصیب خود نموده‌اند می‌بینید که همگی از هاستینگ های پرقدرتی استفاده می‌کنند و همین امر سبب افزایش سرعت وردپرس آنها است.

در بسیاری مواقع منبع اصلی مشکلات وبمسترها در درست کار نکردن افزونه‌ها و پوسته‌های وردپرسی، هاست ضعیف و بدون کیفیت است. بعنوان مثال برخی افزونه‌های کاهش حجم تصاویر روی برخی از هاست‌ها عملکرد درستی ندارند و توانایی مانور دادن روی تصاویر آپلود شده در هاست را ندارند. و همچنین افزونه‌های کش در برخی هاست‌ها بنا به محدودیت‌های ایجاد شده توسط مدیران هاستینگ‌ها، توانایی کش سایت را ندارند و نصب آنها غیر از اشغال فضای سایت و دیتابیس و همچنین افزایش ریکوئست‌ها و در مقابل کاهش سرعت سایت نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

طبعاً سایت‌هایی که از هاست‌های اختصاصی استفاده می‌نمایند بدلیل اختصاصی بودنشان دارای سرعت لود بالاتری بوده و در نتیجه رتبه‌ی سئو آن سایت نیز افزایش خواهد یافت. در مقابل هاست‌های اشتراکی بنا به مشترک بودنشان و دارا بودن محدودیت‌های اعمال شده از طرف مدیران هاست‌ها، سرعت پایینتری خواهند داشت اما دلیلی بر عدم موفقیت سایت و کسب رتبه در نتایج جستجو نیست.

بسیارند سایت‌هایی که از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند و سرعت لود بالا و رتبه خوبی دارند. دلیل این امر ایجاد محتوای بهینه و همچنین پوسته سبک و استفاده صحیح از افزونه‌ها است.

 

خرید پوسته سبک وردپرس

بالا بودن حجم و وزن یک قالب وردپرسی نیز یکی از دلایل اصلی کاهش سرعت لود سایت‌های وردپرس است. با افزایش امکانات پوسته‌های وردپرس میزان کدها و افزونه‌های استفاده شده در قالب نیز افزایش یافته و لزوما برای اجرای اینچنین قالبی روی سایت به منابع بیشتر و قویتری نیاز است.

استفاده از یک قالب وردپرس سبک راه شما را برای کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجو هموارتر خواهد کرد و نیاز شما به استفاده از افزونه‌های مربوط به افزایش سرعت وردپرس را تا حد زیادی رفع خواهد نمود.

سعی کنید قالب‌هایی را انتخاب کنید که بسته به موضوع سایت شما طراحی شده باشند و امکانات موردنیاز سایت شما را در خود دارا باشند نه اینکه برای چندین منظور طراحی شده باشند و حاوی کدهای زیادی باشند. اینگونه قالب‌ها در زمان استفاده و نصب روی سایت منابع زیادی مصرف خواهند نمود و بنا به نوع کاربری‌هایی که دارند امکانات اضافی در خود دارند که برای شما قابل استفاده نیستند و نتیجه‌ای جز پایین آوردن سرعت لود سایت به همراه نخواهند داشت.

استفاده از قالب های نال شده که کدهای مخفی و رمزنگاری شده در خود دارند کار را بدتر خواهد کرد. اینگونه قالب‌ها بی‌دلیل رایگان نشده اند. کدهای پنهان درون این قالب‌ها اعتبار سایت شما را به سایت‌های تعیین شده انتقال می‌دهند یا منابع سایت شما را در راه کسب بیت‌کویین برای نالر قالب مصرف خواهد نمود و بسیاری موارد دیگر که در بخش امنیت وردپرس سایت سئوتم بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

افزایش سرعت وردپرس با افزونه

به منظور افزایش سرعت لود سایت وردپرسی می‌توانید از افزونه افزایش سرعت وردپرس نیز استفاده کنید. اما انتظار معجزه از پلاگین افزایش سرعت وردپرس را نداشته باشید. این افزونه‌ها با فشرده‌سازی و ترکیب کدهای CSS, Java Script, html سرعت لود سایت را افزایش می‌دهند.

در انتخاب و استفاده از افزونه کش باید دقت کرد چرا که بعضی از افزونه‌های افزایش سرعت وردپرس روی بعضی از هاست‌ها عملکرد درستی ندارند. بارها شاهد بوده‌ایم که بسیاری از عزیزان با هدف افزایش سرعت سایت‌شان اقدام به نصب اینگونه افزونه‌ها نموده‌اند و پس از بررسی متوجه شده‌ایم که افزونه کَش موردنظر هیچ عملکردی روی سایت هدف ندارد.

تنظیم صحیح پلاگین افزایش سرعت وردپرس نیز روی دیگر سکه است که اگر درست کانفیگ نشود می‌تواند نتیجه ای معکوس به همراه داشته باشد. سایتهایی که محتواهای حجیم دارند باید از افزونه‌های قدرتمندی برای بالا بردن سرعت سایتشان استفاده کنند.

سایتهایی هم که محتوای سنگین و پر عکسی ندارند با استفاده از افزونه‌هایی نظیر WP Fastest Cache و WP Rocket می‌تواند قدرت و سرعت لود خود را به رخ رقبا بکشند.

افزونه LiteSpeed Cache برای سایت‌هایی که هاست لایت‌اسپید دارند پاسخگویی بهتری داشته و عملکرد بهتری از خود نشان داده است.

افزونه‌های کش قدرتمند دیگری نیز وجود دارند و بدلیل بخش تنظیمات گُنگ و نا آشنای آنها نصب و کار با آنها را توصیه نمی‌نمائیم.

 

افزایش سرعت وردپرس بدون افزونه

لازم است بدانید که در برخی موارد خود افزونه‌ها نیز سبب کاهش سرعت سایت میشوند.

بله باید افزونه‌های سایتتان را کاهش دهید. زیاده‌روی در استفاده از افزونه‌ها سبب افزایش درخواست‌های ارسالی سمت سرور یا همان ریکوئست‌ها خواهد شد و در کنار آن با افزایش حجم دیتابیس سبب کند شدن روند بررسی و در دسترس قرار گرفتن سایت خواهد شد.

برخی افزونه‌ها به نسبت دیگر افزونه‌ها دارای ریکوئست‌های بیشتری بوده و استفاده از آنها را فقط در مواقع ضروری توضیه مینماییم. استفاده از یک قالب سبک در کنار استفاده حداقلی از افزونه‌ها نیاز به پلاگین کش را سلب میکند و روند لود سایت را بدون استفاده از ابزارهای جانبی بهبود خواهد داد.

رعایت هر یک از نکات مذکور در این مقاله سرعت عمل سایت را افزایش خواهد داد و صد البته استفاده کلی از تمامی عناوین ذکر شده در مقاله ما در رسیدن به نهایت سرعت لود سایت یاری خواهد داد. در ادامه با “سئوتم” یار باشید.

 

کاهش حجم تصاویر سایت

در بسیاری از سایت‌ها تصاویر در میان مطالب نقش اساسی دارند و بدون آنها مفهموم و قالب اصلی مقاله را نمی‌توان بیان کرد. در این مواقع نیاز است که تصاویر را به حدی درون مطالب جای داد که حجم برگه را سنگین تر ننمایند و سبب کاهش سرعت سایت نشوند.

در برخی سایت‌های گالری یا فروشگاهی نیاز است که تصویر محصول باکیفیت و واضح و مشخص باشد تا مشتری کالای مورد خرید خود را کاملاً مورد بررسی قرار دهد و سپس خرید نماید. اما استفاده از یک تصویر باکیفیت میتواند سایز و حجم برگه مطلب را افزایش داده و روند باز شدن آن را کاهش دهد. پس باید حجم تصویر موردنظر کاهش یابد در صورتیکه کیفیت آن کاهش محسوسی نداشته باشد. به این منظور نیاز است که از یک افزونه کاهش حجم تصاویر وردپرس استفاده کرد.

یادگیری بهینه‌سازی عکس‌های سایت برای هر مدیر سایتی امریست ضروری و برای انجام این کار میتوان از نرم افزارهای مخصوص سیستم‌عامل‌های کامپیوتری نظیر فتوشاپ نیز استفاده نمود اما برای انجام نهایت فشرده‌سازی استفاده از افزونه کاهش حجم تصویر وردپرس کار را برای ما بسیار آسان خواهد نمود.

توصیه سئوتم برای کاهش حجم تصاویر سایت به منظور افزایش سرعت سایت و بالابردن قدرت لود سایت وردپرسی شما استفاده از افزونه‌های قدرتمندی نظیر WP Smush Pro, reSmush.it Image Optimizer, Webcraftic Robin image optimizer است. این افزونه‌ها تصاویر وبسایت شما را بصورت اتوماتیک بهینه می‌نمایند.

استفاده از ابزار قدرتمند squoosh.app که جدیداً توسط گوگل ارائه شده نیز در زمینه بهینه‌سازی هر چه بیشتر تصاویر خالی از لطف نیست.

 

افزایش سرعت سایت با CDN

به زبان ساده CDN ها سرویس‌هایی هستند که نمونه‌هایی از سایت را روی سرورهای مختلفشان کپی می‌کنند و در زمان درخواست کاربر برای لود سایت، آن را از نزدیکترین سرور به کاربر برای او بارگزاری می نمایند تا سرعت لود بهتر و سریعتری داشته باشد.

اکثر وبسایتهای ارائه دهنده سی‌دی‌ان ، سرویس‌های رایگانی نیز دارند. در نسخه‌های ویژه CDN ها امکانات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و پایداری بیشتری دارند. در تستی که ما در سئوتم روی سرویس‌های رایگان انجام دادیم سرعت لود سایت رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و امکانات بسیار خوبی در اختیار قرار داده میشد.

تنها مشکل سی‌دی‌ان های رایگان آپتایم ضعیف آنها بود که در ساعت‌های نامشخص و برای چندین بار متوالی سایت از دسترس خارج میشد و امکان دسترسی به سایت مقدور نبود.

 

افزونه پاکسازی دیتابیس وردپرس

از آنجا که دیتابیس بخش بسیار حساسی است و ایجاد تغییر در آن مستلزم تخصص در زمینه طراحی وب است بهتر دیدیم که اینکار توسط افزونه‌های مربوطه انجام گیرد. خوشبختانه در نسخه‌های جدید افزونه‌های پاک کننده کش سایت این بخش گنجانده شده و توسط آنها میتوانید دیتابیس را پاک‌سازی کنید.

افزونه‌ی WP-Optimize در زمینه تمیزکردن دیتابیس سایت یکی از بهترین‌هاست منتها در نسخه رایگان آن قدرت پاکسازی کمتری در اختیار گذاشته می‌شود. به همین دلیل توصیه ما در سئوتم استفاده از افزونه رایگان و قدرتمند Plugins Garbage Collector است. به کمک این افزونه می‌توانید دیتاهای ذخیزه شده افزونه‌های نصب و حذف شده قبلی را پاک کنید.

پس از پاکسازی دیتابیس می‌توانید از طریق پنل مدیریت هاستینگ سایتتان دیتابیس را فشرده نمایید.

با انجام اینکار سرعت فراخوانی اطلاعات درون دیتابیس سایت را افزایش می‌دهید و در نتیجه سبب افزایش سرعت بارگذاری سایت خواهید شد.

 

لود تصاویر با اسکرول

این تکنیک لود تصاویر را به تاخیر می‌اندازد و همزمان با اسکرول کاربر به پایین، اول متن و سپس تصاویر را لود می‌کند تا بارگذاری سریعتری انجام گیرد. نام این تکنیک Lazy Load است. و باز هم خوشبختانه این بخش در نسخه‌های جدید افزونه‌های کش گنجانده شده و شما بدون استفاده از افزونه‌های جانبی میتوانید از این ویژگی بسیار پرکاربرد استفاده نمایید. حتی در بعضی پوسته‌های وردپرسی جدید این قابلیت افزوده شده است.

اگر میخواهید سایت شما نیز این قابلیت را داشته باشد می‌توانید از افزونه jQuery Image Lazy Load که به همین منظور طراحی شده است استفاده نمایید. این افزونه نمایش تصاویر سایت وردپرسی را به تاخیر می‌اندازد و همزمان با اسکرول کاربر تصاویر را همراه با افکتی بسیار زیبا لود خواهد نمود.

 

افزایش سرعت صفحات در وردپرس

برای اینکار باید تک‌تک مطالب وبسایت شما مورد بررسی قرار گیرد. صفحه اصلی شما قلب سایت شماست اما همیشه برگه اصلی وبسایت صفحه فرود کاربران وارد شده از طریق موتورهای جستجو نیست.

کاربران با جستجوی کلمات کلیدی موردنظر وارد صفحه موردنظر سایت شما می‌شوند. به همین منظور اهمیت بالا بودن سرعت سایت فقط مربوط به صفحه اصلی سایت نیست و باید تمامی صفحات سایت وردپرسی را بهینه نمود.

اسلایدرها در بسیاری مواقع مانع از کسب امتیاز مثبت در زمینه افزایش سرعت سایت می‌شوند پس حدالامکان استفاده از آن را کنار بگذارید و تمرکز خود را روی داشتن مطلبی صریح و خوانا و روان و در عین حال برگه‌ای سبک و سریع بگذارید.

تصاویر درون مطالب را از لحاظ سایز و اندازه و تعداد محدود کنید تا برگه مطلب شما در کنار سریع بودن بسیار زیبا جلوه کند.

 

افزایش سرعت سایت
مزایای بالا بودن سرعت لود سایت وردپرس

نتیجه:

اکنون که دانستید چه نکاتی سبب تضعیف سایت شما می‌شود سعی کنید آنها را برطرف نمایید تا به هدف اصلی خود که افزایش درآمد و بازدید است برسید و زحمات خود را با نادیده‌گرفتن این نکات هدر ندهید. هر چقدر قدرتمندتر ظاهر شوید نتیجه بهتری عاید شما و سایتتان خواهد شد.

لازم به یادآوری است که آپدیت PHP که جدیداً ارائه شده است دارای موتور جدید و قدرتمند با سرعت دو برابر است که طبق بررسی‌های انجام شده سرعت لود سایت را ۲ برابر کرده است. پس توصیه می‌شود هر چه سریعتر ورژن پی‌اچ‌پی وبسایت خود را ارتقاء دهید.

دیدگاهتان را بنویسید